Island jako první na světě prohlásil znaky neslyšících úředním jazykem

Poslanci islandského parlamentu jednomyslně schválili zákon o zavedení druhého státního jazyka. Po islandštině se novým státním jazykem ostrova stal znakový jazyk. Island je prvním státem, který se k takovému kroku odhodlal.

Desítky členů islandské asociace neslyšících před týdnem zaplnily ochozy starobylého parlamentu Althing, aby mohli na vlastní oči sledovat hlasování o novém jazykovém zákoně.
Znakový jazyk ve světě


 

Islandský tisk upozornil, že v řadě zemí je znakový jazyk zakotven v zákonech či dokonce v ústavě. Státním jazykem byl ale vyhlášen zatím jen na Islandu.

Zdroj: ČTK


Za chvíli už se mohli radovat, protože poslanci jednomyslně schválili ustanovení dalšího státního jazyka ostrova. Po bok islandštiny se připojila znaková řeč.

Projednávání zákonodárců se zúčastnil i neslyšící šestiletý Andri Fannar Ágústsson, který od nynějška může používat znakový jazyk jako svůj první jazyk, ať už ve škole, tak i v budoucnu na úřadech a v práci. Malý Andri rozhodnutí poslanců asi ještě příliš neocenil, jeho rodiče však ano a stejně tak i výkonný ředitel asociace Dadi Hreinsson.

“Jsem přesvědčený, že tento výsledek přispěje k lepšímu vzdělávání lidí, kteří se budou moci stát aktivními členy společnosti,“ řekl podle anglicky psaného portálu icelandreview.com s tím, že o změnu zákona neslyšící usilovali dvacet let.

Nový zákon nově zaštítí pozici znakového jazyka, islandská znaková řeč bude formálně označována jako „národní jazyk a islandský úřední jazyk“. Parlament rovnou také zlegalizoval islandské Braillovo písmo jako první psaný jazyk pro úplně nevidoucí či lidi s poškozeným zrakem.

Zdroj: iDnes.cz, 3.6.2011

Odkaz: http://zpravy.idnes.cz/island-jako-prvni-na-svete-prohlasil-znaky-neslysicich-urednim-jazykem-1n9-/zahranicni.aspx?c=A110603_135348_zahranicni_btw

Comments